Sypialnia na poddaszu – jak urządzić i zaaranżować?

Kończąc budowę domu, przystępując do jego wykończenia, często dopiero wtedy zaczynamy zastanawiać się, gdzie ulokować członków naszej rodziny. Komu przypadnie konkretne pomieszczenie. Pomieszczeniem bardzo ważnym jest główna sypialni. Współczesne projekty, w odróżnieniu od tych sprzed lat, zakładają wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni, w tym również tych znajdujących się na poddaszu. Bardzo często podział przestrzeni odbywa się tak, że na parterze znajduje się tak zwana strefa gościnna, natomiast na piętrze lub poddaszu, umiejscowione są prywatne pokoje członków rodziny. Tam też bardzo często umieszczana jest sypialnia.

Sypialnia – nasz azyl

Sypialnia na poddaszu gwarantuje nam zachowanie spokoju i intymności. I powinna zostać ona zaaranżowana, tak aby spełnić te warunki. Normą staje się utworzenie obok sypialni dwóch dodatkowych pomieszczeń (łazienka, garderoba), tworzących wraz z nią jeden kompleks. Projektując garderobę należy uzyskać jak największy metraż. Przestronna, dobrze zaprojektowana garderoba sprawia, że nie będzie potrzeby wstawiania do naszego domu niepotrzebnych, zabierających dużo wolnej przestrzeni, szaf. Garderoba zapewnia miejsce na rzeczy osobiste, na ubrania sezonowo używane. Pozwala w jednym miejscu przechowywać wszystkie ubrania odpowiednio uporządkowane. Łazienka, przylegająca do sypialni, również staje się standardem w nowoczesnym budownictwie. Wyposażona często w dużą wannę z hydromasażem, otwartą kabinę typu walk-in, lub coraz częściej posiadająca domowa saunę, staje się, przylegającym do naszej sypialni, małym, domowym spa.

Posiadając dodatkowe pomieszczenia przy sypialni na poddaszu, zyskuje się otwartą przestrzeń w samym głównym pomieszczeniu. Wygodne, duże łóżko wyposażone w dobrej jakości materac, delikatne oświetlenie ustawione na szafkach nocnych, sprawiają, że nic nie będzie zakłócało naszego snu. Elementem, o który należy odpowiednio zadbać, jest właściwe zaciemnienie pomieszczenia. Sypialnia na poddaszu, bardzo często, oprócz zwykłego okna, posiada również dachowe. Zainstalowanie dobrze zaciemniających, materiałowych rolet na okna, pozwoli na spokojny sen, zwłaszcza, jeżeli znajdują się one od wschodniej strony. Innym, bardzo często stosowanym, rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, opuszczane ręcznie, lub wyposażone w czujniki zmierzchu.

Aranżując sypialnię, należy mieć na uwadze zastosowanie jasnych kolorów ścian. wskazane jest zastosowanie łagodnej, pastelowej palety barw. Zaleca się również unikanie dużej ilości elementów wyposażenia. Wspomniane łóżko, szafki, czasami toaletka w zupełnością wystarczą.

Sypialnia na poddaszu – w jakim stylu?

Zakładając, że umieszczona na poddaszu sypialnia, ma stać się oazą, schronieniem po trudnym dniu, należy również zastanowić się w jakim stylu ją urządzić. W zależności od indywidualnych upodobań, urządzona może zostać w minimalistycznym, nowoczesnym stylu lub może być przytulie rustykalna. Założenie przy aranżacji tego pokoju musi być jedno – sypialnia to pomieszczenie, w którym musimy czuć się bezpiecznie i spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *