Oto, co musisz wiedzieć o roślinach doniczkowych przed zimą

Wiele roślin doniczkowych zatrzymuje się przez dłuższy okres odpoczynku lub spoczynku w miesiącach zimowych. Zaprzestaną kwitnienia i rosną nowe liście. Niektóre gatunki zrzucają liście (nawet wszystkie ich liście przypominają rośliny koniczyny ) i to jest w porządku! Nie zabiłeś/ąś go. Przygotowuje się do odpoczynku, podobnie jak drzewa i mnóstwo roślin ogrodowych. W zależności od rośliny, okres spoczynku może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i będziesz musiał odpowiednio dostosować procedurę pielęgnacji roślin.

Odetnij wodę

Ponieważ rośliny nie zużywają dużo energii, gdy są uśpione, nie potrzebują tyle wody, ile normalnie by robili. Oznacza to również, że rośliny są szczególnie podatne na overwatering w okresie zimowym. Dowiesz się, czy przeładowujesz liście, jeśli liście wyglądają na opuszczone i zaczynają żółknąć, a gleba wydaje się zajmować wyjątkowo dużo czasu, aby wyschnąć. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś podlewać o połowę mniej niż w sezonie wegetacyjnym, ale najlepiej poczuć glebę przed podlewaniem (tak jak zwykle, prawda?). Tylko woda, gdy gleba jest sucha około cala lub dwóch w dół. W razie wątpliwości pozostaw to na kilka dni. Niektóre rośliny pustynne, takie jak kaktusy i sukulenty, mogą wcale nie potrzebować wody w zimie.

Przestań nawozić

Musisz również zwolnić nawóz w czasie zimy. Dzięki nawozowi łatwo jest mieć zbyt wiele dobrego. Rośliny nie potrzebują go, gdy są uśpione, a zbyt dużo nawozu w glebie może je zabić.

Chroń swoje rośliny przed przeciągami i gorącem

Rośliny mogą być wybredne o tym, gdzie trzymasz je w zimie. Większość, zwłaszcza rośliny tropikalne, nie będzie tolerować przeciągów, które są trudne, ponieważ wymagają również światła. Odsuń rośliny o kilka cali z powrotem od okien, a jeśli twoje okna są szczególnie przewiewne to stary szal wzdłuż parapetu, aby utrzymać zimne powietrze na zewnątrz. Być może zechcesz też zdobyć skarpetki do drzwi zewnętrznych.

Z drugiej strony, rośliny nie lubią podmuchów gorącego powietrza za każdym razem, gdy twój grzejnik kopnie. Wahania temperatury powodują ich stres, a ciepło sprawia, że ​​powietrze staje się jeszcze bardziej suche, czego nie doceniają. Przenieś je, jeśli możesz, lub rozważ zamknięcie otworów wentylacyjnych w pobliżu swoich zakładów, jeśli taka jest możliwość. Możesz także spróbować zwykłych sztuczek, aby zwiększyć wilgotność: grupowanie roślin razem, zaparowanie, wybranie tacy wody i uruchomienie nawilżacza.

Daj swoim roślinom kąpiel

Jak często pamiętasz, aby odkurzać rośliny doniczkowe podczas sprzątania? Liście gromadzą dużo kurzu, a ponieważ teraz jest wiatr, którym trzeba się zająć, tak jak w naturalnym świecie, to od ciebie zależy, aby zainterweniować, aby roślina mogła oddychać. Możesz wytrzeć poszczególne liście szmatką, lub możesz wziąć łatwiejszą trasę i umieścić rośliny pod prysznicem (pod warunkiem, że ciśnienie wody nie jest zbyt wysokie!).

Będziesz wiedzieć, że twoja roślina wyszła z trybu uśpienia, gdy zauważysz, że tworzą się nowe liście i pędy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *