Meble z palet – ciekawy pomysł do domu i ogrodu

Meble z palet to od kilku lat coraz popularniejsza forma wystroju domu i ogrodu. Nic dziwnego, gdyż jest to pomysł nie tylko oryginalny, ale też dowodzący naszej kreatywności, bo meble z palet są najczęściej robione przez nas samych.

Do it yourself:

Meble z palet to typowe meble z gatunku DIY (ang. do it yourself) czyli “zrób to sam”. Bazując na surowych paletach, możemy zrobić dosłownie wszystko – ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia, a jeżeli ona zawiedzie, warto skorzystać z internetowych podpowiedzi. Ponadto palety są dość łatwym materiałem, nie musimy posiadać jakichś sporych zdolności manualnych i stolarskich, aby stworzyć coś własnoręcznie.

Od czego zacząć?

Surowe palety nie wyglądają zbyt zachęcająco, a jednak można z nich wyczarować prawdziwe cuda. Ale po kolei. Jeżeli mamy już palety i pomysł, to w następnym kroku musimy się zabrać za obróbkę materiału, to znaczy wyczyścić i wysuszyć oraz usunąć wszelkie nierówności i zadrapania. Palety to przecież surowe drewno, więc nie trudno tam o drzazgi. Najlepiej je wygładzić szlifierką lub papierem ściernym, a następnie zagruntować surowe drewno np. lakierem do drewna lub bejcą. No chyba, że chcemy pomalować palety na jakiś kolor, wtedy nie potrzeba gruntowania, ponieważ farba trzyma się wystarczająco dobrze na surowym drewnie.

Meble z palet w ogrodzie:

Palety są pod względem obróbki całkiem łatwym materiałem, możemy je też ze sobą dowolnie łączyć, tworząc coś większego. Idealnie sprawdzą się w ogrodzie, a pomalowane na zwykły, biały kolor będą ładnie kontrastować z jego zielenią. Do czego więc je wykorzystać w naszym zielonym zakątku? Palety mogą posłużyć jako rabaty kwiatowe, donice, ławeczki, leżaki, ogrodzenia lub jako obramowanie dziecięcej piaskownicy. W zasadzie każdy drewniany element w ogrodzie może zostać stworzony z palet, a dzięki konsekwencji w tym wyborze, ogród stanie się bardziej harmonijny i uporządkowany.

Meble z palet w domu:

Chociaż palety wydają się bardziej pasować na zewnątrz, niż do domu, to nic bardziej mylnego. Zapewne każdy z nas spotkał się przynajmniej raz, z jakimś elementem wyposażenia domu, zrobionym właśnie z palet. Może to być łóżko, półka, fotel lub sofa. Szafki zrobione z palet także są ciekawym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o tym, że palety są jednak dość lekkie, więc na przykład łóżko piętrowe może nie być bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak zwykłe, sypialniane łoże, na które zarzucimy materac lub obijemy poduszkami, już sprawdzi się swojej roli.

Meble z palet zyskują na popularności z roku na rok. Coraz chętniej nadajemy swoim mieszkaniom i ogrodom indywidualnego wystroju. Skupiamy się na wielu szczegółach, a wyposażenie wnętrz jest pod tym względem bardzo ważne. Chcemy by nasze wnętrza miały niepowtarzalny charakter i by były stuprocentowo nasze. A jak lepiej osiągnąć taki cel, niż poprzez własnoręczne stworzenie mebli? Meble na zamówienie są dość drogim rozwiązaniem, a meble z palet wręcz przeciwnie – za przysłowiowe grosze, jesteśmy w stanie stworzyć coś wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *