Jak oczyścić organizm z toksyn – naturalne sposoby

Choć dziś o wiele większą wagę przykładamy do zdrowego odżywiania i ekologicznego sposobu życia niż jeszcze kilkanaście lat temu, to nie zawsze przekłada się to, na organizm wolny od toksyn. Zanieczyszczenie powietrza, kosmetyki, a przede wszystkim przetworzona żywność, mają swe odbicie w kondycji naszego ciała. Szkodliwe substancje, których organizm nie jest w stanie wydalić samodzielnie, odkładają się w tkankach naszych narządów, powodując częste i bolesne dysfunkcje. Bóle nerek, stawów czy wątroby mogą wskazywać więc na zbyt duży poziom toksyn, podobnie jak poszarzała cera, łamliwe paznokcie i wypadające włosy.
Jak oczyścić organizm, by wrócił do równowagi bez konieczności odwiedzania gabinetów lekarskich? Po pierwsze ograniczamy wszystko to, co wszystkie możliwe źródła (oraz zdrowy rozsądek) kwalifikują jako szkodliwe. Papierosy, alkohol, narkotyki, słodycze i napoje gazowane — bezwzględnie należy odstawić podczas detoksykacji. Dopiero wtedy można skupić się celowym i stopniowym odtruwaniu.

Po pierwsze dieta!

To, co jemy, ma kolosalny wpływ na kondycję naszego organizmu. Oczyszczanie z toksyn powinno więc wiązać się ze zmianą sposobu odżywiania — i to na dłuższą metę! Na początek warto zadbać o jelita i włączyć do diety produkty bogate w błonnik, Siemię lniane, otręby, surowe warzywa pomogą oczyścić zatrute złogi jelitowe. Przetworzone gotowe posiłki warto zastąpić tymi gotowanymi w domu, przy czym dbać, by w grupie węglowodanowej znalazło się jak najwięcej kasz pełnoziarnistych. Gryczana czy orkiszowa pomagają pozbyć się zalegającego śluzu w narządach ciała, który często zainfekowany jest toksynami i bakteriami. Warto dbać, by posiłki były w miarę lekkostrawne, a ich trawienie nie obciążało zbytnio układu pokarmowego. Smażenie zastępujemy więc duszeniem lub gotowaniem na parze, a do potraw dodajemy przyprawy (majeranek, tymianek, natka pietruszki, koperek) sprzyjające trawieniu.

Napoje w codziennej diecie

Nie ma oczyszczania organizmu bez odpowiedniego nawodnienia! Jeśli czujemy się przemęczeni, stale senni i podenerwowani, to najpewniej przyjmujemy za mało płynów! Woda to podstawowy składnik pomagający naturalnie oczyszczać organizm z toksyn, a dziennie powinno przyjmować się około 3 litrów płynów. Zielona herbata to kolejny sprzymierzeniec kompleksowej detoksykacji. Bogata w wolne rodniki i antyoksydanty powinna znaleźć się w każdej kuchni. Podobnie herbata czerwona, która z kolei przyspiesza rozkład tłuszczu, również tego długo zalegającego w komórkach.

Kąpiele oczyszczające

Pobudzić organizm do pozbywania się toksyn można także “z zewnątrz”, zażywając kąpieli z dodatkami składników oczyszczających i odkwaszających. Usuwają zanieczyszczenia nagromadzone w tkankach skórnych, komórkach włosów czy paznokci, wpływając też na rozluźnienie ciała, co kluczowe jest w procesie detoksykacji. Specjaliści od oczyszczania polecają np. kąpiel z dodatkiem siana (usuwającego nadmiar kwasu moczowego), drożdży piwnych (odżywiających ciało kompleksem witamin B) lub żurawiny (o właściwościach antybakteryjnych).

O oczyszczaniu organizmu warto pomyśleć przynajmniej raz w roku, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to panaceum na wszystkie dolegliwości. Tylko długotrwały zdrowy tryb życia pozwoli utrzymać ciało w stanie homeostazy. O zdrowej diecie i ruchu trzeba pamiętać więc codziennie, a nie tylko wtedy, gdy zaczyna dokuczać nam ból głowy lub żołądka. Wiele z symptomów zakwaszenia może być też zwiastunem poważniejszych schorzeń, dlatego, jeśli objawy się nasilają lub nawracają bardzo często, warto udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *